Woda kokosowa zamiast leków na cholesterol?

Z badania opublikowanego w 2008r. na łamach Food Chemistry & Toxicology, porównującego skuteczność wody kokosowej i statyn w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu u szczurów karmionych wysokotłuszczowym pokarmem, wynika, że produkt naturalny wykazywał taką samą skuteczność, co lek syntetyczny.

coconut-1036198_1920Niestety badań nad wodą kokosową nie przeprowadzono później na ludziach, co pozwoliłoby na wprowadzenie jej do obrotu jako bezpiecznego środka przeciwmiażdżycowego. Nie wynikało to jednak z opieszałości naukowców, a z odmiennych interesów niektórych grup. Wody kokosowej nie da się bowiem opatentować, a więc w przypadku wprowadzenia do obrotu nie zapewniałaby ona producentowi wyłączności na produkcję i monopolu na rynku przez następne 15-20 lat.

Od czasu wprowadzenia na rynek w 1987r. lovastatyny trwa “antycholesterolowa rewolucja”, która podsycana jest przez farmaceutyczne kartele, a opiera się na błędnym przekonaniu o wyższości leków syntetycznych nad naturalnymi. Nic w tym dziwnego jeśli wziąć pod uwagę, że rynek statyn jest warty 30 miliardów dolarów.

Producenci statyn nie okradają społeczeństwa wyłącznie z pieniędzy, ale również ze zdrowia. W 2009r. w Journal of Clinical Cardiology opublikowano artykuł, który potwierdzał szkodliwe działań statyn na mięsień sercowy. Nowsze badania donosiły o wpływie popularnych leków stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii na wapnienie tętnic.

Wielu naukowców podważa “cholesterolową teorię” rozwoju miażdżycy i wskazuje na konsekwencje stałego utrzymywania niskiego poziomu lipoprotein we krwi. Jedną z nich jest prof. Grażyna Cichosz z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Polska profesor otwarcie mówi, że cholesterolową teorię wymyślono i upowszechniono, by zdemonizować tłuszcze zwierzęce i wprowadzić na rynek spożywczy tanie oleje roślinne. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z prof. Cichosz na łamach Nowej Debaty:

„Nie bójmy się cholesterolu,” mówi prof. Grażyna Cichosz w rozmowie z serwisem Nowa Debata

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s