10 najbardziej niebezpiecznych codziennych kosmetyków!

Który narząd w naszym organizmie jest największy? Nie, nie są nimi na pewno płuca. Tym bardziej wątroba. Największym, a jednocześnie często zaniedbywanym narządem w organizmie jest skóra. To ona jest wytrzymałą, a jednocześnie porowatą strukturą, utkaną siecią gruczołów, która komunikuje się z otoczeniem, a jednocześnie absorbuje wiele zanieczyszczeń.

woman-645771_1280

Choć skóra pełni rolę bariery dla wielu patogenów i chroni wnętrze ustroju, nie jest strukturą idealną. Wspomniana wcześniej sieć gruczołów zewnątrzwydzielniczych jest jej najsłabszym ogniwem. Stanowi bowiem wrota dla sporej grupy związków, która następnie przedostaje się do krwioobiegu. Z 10 tys. chemikaliów, które w ciągu życia absorbuje ze swojej powierzchni, skóra staje się eksperymentalnym wysypiskiem. A na tym wysypisku znajdziemy wiele związków, których bezpieczeństwo nie zostało nigdy zbadane!

 1. Mydła

  Te najpowszechniej stosowane środki higieniczne są bogate w wiele niebezpiecznych dla zdrowia związków. Należą do nich sufraktanty (laurylosiarczan sodu, SLS, SLES) należą do najsilniejszych alergenów odpowiedzialnych za uporczywe alergie kontaktowe. Obecny w części mydeł triclosan łączony jest ostatnio z zaburzeniami pracy tarczycy, aktywnością estrogenną linii komórkowych raka piersi.

 2. Dezodoranty

  Większość dezodorantów zawiera parabeny, które są silnymi alergenami kontaktowymi oraz podobnie do triclosanu wykazują aktywność estrogenną. Dużo większe spustoszenie w organizmie powoduje neurotoksyna – glin (alumminium). Występuje on najczęściej w postaci hydratu chlorku aluminium, który odpowiada za blokowanie gruczołów potowych. Pocenie się jest natomiast naturalnym procesem fizjologicznym związanym z termoregulacją i usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii. W efekcie ich blokowanie tego procesu jest tożsame z zatrzymywaniem tych metabolitów w organizmie.

 3. Pomadka

  Statystyczna kobieta “zjada” w ciągu życia ponad 3kg pomadki, a wraz z nią spore ilości ołowiu, pochodnych formaldehydu i destylatów ropy naftowej.

 4. Mascara

  Ten niezbędny element codziennej, porannej toalety większości kobiet jest pełen toksycznych polimerów, octanu retinylu, wazeliny i związków glinu.

 5. Pasta do zębów

  By pasta miała odpowiednie właściwości pieniące, dodaje się do niej spore ilości laurylosiarczanu sodu.  Przyjemny miętowy smak potęguje się dodatkiem sacharyny, która uważana jest za neurotoksynę (grupę związków wywołujących bezpośredni wpływ na układ nerwowy).

 6. Kremy wybielające

  Stosowane w hiperpigmentacji skóry kremy wybielające zawierają pochodne metali ciężkich m.in. rtęci, która jest toksyczna dla komórek.

 7. Filtry przeciwsłoneczne

  Tanie kremy do opalania zawierają w swoim składzie takie związki jak oxybenzon, octinoxat, homosalat, octisalat, octokrylen i avobenzon. Substancje te wywierają szkodliwy wpływ na rozdrodczość i układ hormonalny. Warto więc wybierać te oparte dla tlenku cynku.

 8. Kosmetyki przeciwtrądzikowe

  Obecny w większości kremów przeciwtrądzikowych nadtlenek benzoilu podejrzewa się o aktywność pronowotworową. Niektóre badania potwierdziły zdolność wywoływania procesu nowotworzenia w skórze pod wpływem tego związku.

 9. Lakiery do włosów

  Kosmetyki zawierają wiele toksyczność związków, które wchodzą w skład gazu ropzylającego lub odpowiadają za zdolność utrwalania fryzury. Należą do nich formaldehyd, glikol propylenowy, żywice, alkohol oraz ftalany. Związki te wywierają szkodliwy wpływ na płuca powodując u niektórych trudności z oddychaniem, kaszel, zaczerwienienie i łzawienie oczu.

 10. Balsamy nawilżąjące

  Są często stosowane w codziennej pielęgnacji. Niektóre z nich zawierają smołę węglową i związki arsenu – dwa silne kancerogeny.

Nie dajmy się nabrać na tezę o niskim stężeniu związków potencjalnie szkodliwym i stosowaniu na niewielką powierzchnię. Pamiętajmy, że stosując kosmetyki kilka razy dziennie, przez całe życie narażamy naszą skórę na stałą ekspozycję substancji rakotwórczych i  alergenów kontaktowych.

 

 

7 thoughts on “10 najbardziej niebezpiecznych codziennych kosmetyków!

 1. Pingback: Aluminium w szczepionkach może uszkadzać układ nerwowy |

 2. Pingback: Uwaga na dezodoranty! |

 3. Pingback: Leki płyną z naszych kranów? |

  • Niestety większość badań kosmetyków ma słabą metodologię i małe grupy badanych. Faworyzowany w ostatnim czasie trend medycyny opartej na faktach wypala się – większość badań jest finansowanych przez koncerny, więc w takim przypadku trudno o obiektywizm i rzetelność wyników.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s