Ośrodki Leczenia Niepłodności w zmowie cenowej!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów (UOKiK) ukarał karą grzywny Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu (ZPOLNiWR) za niedozwolone ustalanie cen na usługi medyczne w ramach swojej organizacji!

ivf-1514174_1280.png

Polskie prawo zakazuje wspólnego ustalania cen przez organizacje przedsiębiorców zrzeszających różne podmioty gospodarcze. Dowodem na zmowę cenową mogą być nie tylko wewnętrzne dokumenty, ale również prywatna korespondencja “współpracujących” przedsiębiorców.

Tak było i w tym przypadku, gdzie w ręce inspektorów UOKiK trafiła następująca korespondencja – “to (…) szansa by sobie zaufać co przełoży się na nasze dochody przez następne dwa lata i mniejszy stres przy sporządzaniu oferty. (…) brak porozumienia to (…) mniejsze zyski przy większej ilości pracy”.

Efektem działań związku było utrudnianie dostępu pacjentom do konkurencyjnych, tańszych ośrodków oraz większe nakłady finansowe przeznaczone na leczenie niepłodności przez Skarb Państwa.

Kara w wysokości 13 tys. złotych nałożona przez UOKiK jest karą groteskową w obliczu corocznych dochodów tego typu ośrodków. Od decyzji UOKiK przysługuje dodatkowo prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konkurentów.

Źródło: uokik.gov.pl

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s