Polska pod dyktaturą korporacji! [VIDEO]

Wszystko wskazuje na to, że 27 października zostanie podpisana umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą – CETA. Dla wielu rozwijających się gospodarek m.in. polskiej oznacza ona wielką katastrofę. Jakie zagrożenia dla przeciętnego obywatela niesie ze sobą ta międzynarodowa umowa?

sheep-678196_1920

Prognozy dotyczące umowy CETA nie są zachęcające. Doświadczenia płynące z bliźniaczej umowy między USA, Kanadą a Meksykiem (NAFTA) dają wiele do myślenia. Największą cenę zapłaciło bowiem meksykańskie rolnictwo, gdzie małe rodzinne gospodarstwa zostały wyparte przez ogromne farmy. W efekcie z 10,7mln ludzi (1994r.) utrzymujących się z uprawy ziemi w Meksyku negatywne konsekwencje NAFTA przetrwał jedynieo 8,6 mln (2007r.)

Pestycydy i GMO w natarciu!

Przeciwnicy CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) wskazują, że największym zagrożeniem parafowania tej niekorzystnej umowy będzie dla Polaków  zalewanie rynku tanimi produktami GMO oraz ekspansja wielkich gospodarstw przemysłowych stosujących toksyczne środki ochrony roślin. W amerykańskim i kanadyjskim rolnictwie dopuszcza się stosowanie wielu związków, które dotychczas w UE były zakazane – chlor do kurczaków, kwasy organiczne do wieprzowiny oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania. Jeden z takich związków – neonikotynoid jest przyczyną wymierania pszczół, a dopuszczalne stężenia w Kanadzie wielokrotnie przekraczają europejskie normy. Przeciwnicy kanadyjsko-europejskiego porozumienia są przekonani, że CETA będzie furtką, którą te związki będą przenikać na polski rynek. Kanadyjczycy od ubiegłego roku wprowadzają na rynek jabłka modyfikowane genetycznie z których na mocy umowy CETA zdjęte zostanie cło na eksport do UE. Proces ten uderzy głównie w Polskę, która jest największym producentem jabłek w całej Europie.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Niepokojącym następstwem zawarcia umowy CETA są również tzw. sądy arbitrażowe, które będą roztrzygać spory między państwem a korporacjami. Oznacza to, że ponadnarodowe korporacje będą zaskarżać rządy państw do prywatnych, a nie krajowych sądów(!). Jeśli gospodarczy gigant uzna, że decyzjami rządu narażony zostało na straty, będzie mógł dochodzić swoich praw w “sądzie”. W składzie sędziowskim ma zasiadać tylko jeden reprezentant naszego kraju…Historia uczy jakie mogą być konsekwencje takich stronniczych postępowań. Skarb Państwa jakiś czas temu zapłacił pewnej firmie  16,3 mln dolarów plus odsetki za niesłuszne ich zdaniem obostrzenia prawne dotyczące stosowania syropu izoglukozowego.

Rząd polski z pewnością poprze umowę CETA – za jej parafowaniem opowiada się większość posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz największa partia opozycyjna – Platforma Obywatelska. Sejm uchwalił już ustawę, że umowa ratyfikowana  będzie większością 2/3 posłów. Odrzucono propozycję partii Kukiz ’15, by o wprowadzeniu CETA decydowało referendum. W internecie skrzykują się już środowiska ekologiczne i lewicowe, które zapowiadają uliczne protesty przeciw ratyfikowaniu CETA. Poniżej przedstawiamy spot jednej z kampanii wymierzonej przeciw tej umowie:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s