Ten lek zabija częściej niż heroina i kokaina

Patologowie ostrzegają – jeden z leków przeciwbólowych przepisywanych w Polsce na receptę jest powodem większej liczby zgonów niż najbardziej śmiercionośne narkotyki – heroina i kokaina.

Zdaniem specjalistów zgodnie z klasyfikacją stosowaną w Wielkiej Brytanii tramadol powinien należeć do kategorii A skupiającej środki lecznicze najbardziej niebezpieczne dla zdrowia. W chwili obecnej nie wiedzieć dlaczego ten popularny lek przeciwbólowy klasyfikowany jest nadal w kategorii C.

Jak donośi Daily Mail tramadol łączony z alkoholem lub innymi lekami odbiera codziennie życie kilku tysiącom Brytyjczyków. Należący do opioidowych leków przeciwbólowych środek leczniczy jest również jednym z najczęściej kupowanych leków na czarnym rynku. Wykorzystywany jest również w celach pozamedycznych ze względu na często raportowane działanie euforyzujące. Dawniej za główny mechanizm toksycznego działania tramadolu uważano hamujący wpływ na ośrodek oddechowy w mózgu. Ostatnie badania wskazują jednak na możliwość wpływu opioidów na pracę mięśnia sercowego, prowadzącego do ciężkich zaburzeń rytmu serca.

Tramadol i inne opioidowe leki przeciwbólowe mają ponadto  wysoki potencjał uzależniający. Specjaliści zwracają również uwagę na rosnącą tolerancję, czyli zjawisko polegające na konieczności przyjmowania coraz większych dawek opioidów i pojawianiu się objawów abstynencyjnych przy próbach ich odstawienia.

W Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Szacuje się, że 1 na 20 Amerykanów nadużywa tramadolu. Według raportu Substance Abuse and Mental Health Services Administration 119 mln Amerykanów powyżej 12. roku życia w ciągu swojego życia przynajmniej raz przyjmowało leki przeciwbólowe, uspokajające, pobudzające i uspokajające z przepisu lekarza. Autorzy raportu zwracają uwagę, że większość z tych leków stanowiły silne leki przeciwbólowe.

Advertisements

2 thoughts on “Ten lek zabija częściej niż heroina i kokaina

    • To jest OFICJALNA statystyka brytyjskiego odpowiednika Głównego Urzędu Statystycznego. Rodzi się pytanie ile śmierci na skutek przedawkowania tramadolu, jego połączenia z paracetamolem przypisano chorobom współistniejącym. Niewiele mówi się, że śmierć na skutek choroby nowotworowej często jest tak naprawdę opioidową eutanazją. W kręgach medycznych jest to tajemnica poliszynela.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s