Leki płyną z naszych kranów? [VIDEO]

 Rewolucja technologiczna i rozwój nowoczesnej farmakologii przez wielu uznawane są za kamień milowy w historii gatunku ludzkiego. Niewielu jednak zwraca uwagę na ogromne koszty tego postępu- choćby niebagatelną ilość farmaceutycznych odpadów, które codzienne deponowane są środowiska naturalnego.

Wielu naukowców jest zdania, że regulacje prawne zastosowane w USA i UE nie zabezpieczają w sposób zadowalający społeczeństwa przed toksycznym wpływem  związków chemicznych, które różnymi drogami dostają się do środowiska naturalnego. W efekcie liczne półprodukty oraz pochodne wielu środków leczniczych mogą trafiać spowrotem do wody pitnej.

Niechlubnym przykładem negatywnego wpływu farmaceutycznych odpadów na środowisko naturalne jest rzeka Zumbro w stanie Minnesota. Skrupulatne badania czystości wód tej rzeki wykazały stosunkowo wysokie stężenia wielu popularnych leków – również tych dostępnych na receptę. Badacze zidentyfikowali w “czystej wodzie” m.in hepatotoksyczny paracetamol oraz  przeciwpadaczkową karbamazepinę. Drugim istotnym źródłem zanieczyszczenia są liczne odpady komunalne i wysypiska śmieci, które “obfitują” w hormony sterydowe oraz niebezpieczny triclosan. Wiele leków kumuluje się również w organizmach żywych  – takim przykładem jest fluoksetyna (silny lek psychotropowy), którą znaleziono w mięsie ryb.

Problem skażenia wód powierzchniowych lekami dotyczy również Polski. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez Instytut Inżynierii Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Wyniki są zatrważające – w wodach gruntowych różnych miejsc w Polsce oznaczono wysokie stężenia silnego ketoprofenu i antykoncepcyjnych estrogenów. Zainteresowanych odsyłamy do pracy polskich badaczy.

Źródłem chemicznych śmieci dostających się do ekosystemu nie są wyłącznie gospodarstwa domowe, ale również linie produkcyjne popularnych leków. Zachęcamy w tym miejscu do obejrzenia dokumentu Planete+ dotyczącego śmiercionośnej w skutkach technologii wytwarzania oleju z wątroby ryb – TRANU. Jak się okazuje – “zdrowie” zamknięte w złocistej kapsułce z tranem jest dostarczane “jednym”, kosztem zdrowia “drugich”

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s