Tabletki antykoncepcyjne powodem depresji?

Dla wielu z Was wyniki badań wskazujące na ryzyko wystąpienia depresji u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne nie będą odkrywcze. Obniżenie nastroju i labilność emocjonalna jest bowiem jednym najczęstszych działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej. Jednak żadne z dotychczasowych  badań klinicznych nad tym tematem nie potwierdziło tego w sposób tak jednoznaczny.

contraceptive-pills-849413_1920

Zespół badaczy pod przewodnictwem dr Ojvind Lidegaard z kopenhaskiego Uniwersytetu przebadał populację ponad miliona duńskich kobiet między 15. a 34. rokiem życia. Obserwacja ich stanu zdrowia trwał ponad 14 lat! Na wstępie wykluczono kobiety, u których zdiagnozowano depresję przed 15. rokiem życia. Wyniki badań, które skorelowano z krajowym rejestrem recept były szokujące! Oto one:

  • kobiety stosujące połączenie estrogenu i progesteronu miały o 23% częściej przepisywane leki przeciwdepresyjne

  • kobiety zażywające jednoskładnikową antykoncepcję z pochodnymi progesteronu leczyły się przeciwdepresyjnie 34% częściej

  • ryzyko wystąpienia depresji u kobiet stosujących antykoncepcję w postaci plastrów hormonalnych uległo podwojeniu!

  • kobiety stosujące hormonalne krążki dopochwowe o 60% częściej sięgały po leki przeciwdepresyjne

  • stosowanie wkładki domacicznej w populacji kobiet wiązało się z 40% ryzykiem zapadnięcia na depresję.

Jeszcze bardziej zatrważających wniosków dostarczyły wyniki badań populacji nastolatków między 15. a 19. rokiem życia stosujących leki antykoncepcyjne. Okazało się, że są oni aż 80% bardziej narażeni na wystąpienie stanów depresyjnych od swoich rówieśników niestosujących farmakologicznej antykoncepcji.

Zdaniem badaczy różnice w ryzyku wystąpienia depresji w różnych grupach nie są związane z postacią stosowanej antykoncepcji, ale zastosowanymi dawkami. Zauważyli oni również, że młodsze kobiety stosujące antykoncepcję są bardziej narażone na wahania nastroju w porównaniu do swoich starszych koleżanek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s