WikiLeaks, BigPharma i biała śmierć

Aspartam jest związkiem, który od lat budzi wiele kontrowersji. Jedni lansują go jako zdrową alternatywę dla cukru, inni wskazują na wysoki potencjał rakotwórczy i szkodliwy wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Opublikowana niedawno przez WikiLeaks korespondencja rzuca nowe światło na historię wprowadzania aspartamu na rynek.

sugar-485057_1920

Ester metylowy L-asparagino-fenyloalaniny, zwyczajowo nazywany aspartamem został odkryty w 1965r. przez chemika Jamesa Schlattera. Odkrycie to było dziełem przypadku – naukowiec bowiem nie zajmował się poszukiwaniem syntetycznych alternatyw dla sacharozy, lecz badał określone związki pod kątem ich skuteczności w leczeniu…czyraków. W czasie jednego z etapów syntezy niezidentyfikowany związek odruchowo został naniesiony przez badacza do ust, który nie spodziewał się, że niespotykana dotąd słodycz zrewolucjonizuje przemysł spożywczy.

Aspartam pospiesznie został dopuszczony do obrotu w 1974r., początkowo jako dodatek do gum do żucia. Jednak już w 1977r. pojawiły się pierwsze niepokojące doniesienia na temat tego związku – FDA przeprowadziła pierwsze śledztwo, skutkiem czego w 1980r. wstrzymano obrót aspartamem. Okazało się, że w wyniku badań polegających na podawaniu mleka z aspartamem siedmiu małpom, u  pięciu z nich stwierdzono drgawki i utratę świadomości, a jedna z małp…zmarła. Następne badania również nie napawały optymizmem – aspartam okazał się neurotoksyczny dla myszy. W świetle wyników tych badań część badaczy złożyła oficjalny protest wiążąc  spożywanie  aspartamu z ryzykiem uszkodzenia mózgu u dzieci. Po początkowych problemach z legalizacją związku w końcu w 1981r. rozpoczęto produkcję i sprzedaż aspartamu na szeroką skalę.

Od tamtych wydarzeń minęło sporo czasu, a rodzina syntetycznych słodzików na dobre zadomowiła się w przemyśle spożywczym. Świat nauki pomimo licznych kontrowersji wykreował opinii publicznej wizerunek słodzików jako zdrowszej alternatywy dla cukru. Wielu lekarzy i naukowców powiązanych z korporacjami spożywczymi i farmaceutycznymi rozpoczęło informacyjną krucjatę mającą na celu zaaprobowanie aspartamu jako niezbędnego elementu diety niskowęglowodanowej u diabetyków. Tymczasem wg. New Zealand’s Safe Food Campaign syntetyczne słodziki są związane z ryzykiem większej ilości schorzeń niż uznany powszechnie za toksyczny glutaminian sodu (MSG).

Tezę tą zdaje się potwierdzać korespondencja opublikowana na łamach WikiLeaks, która odbiła się piętnem na kampanii prezydenckiej Hilary Clinton. W wycieku znaleziono liczne maile związane z obawami niektórych osób dotyczących aspartamu i syntetycznych słodzików. W jednym z nich pewna osoba nawołuje do zaprzestania działań lobbingowych mających na celu rutynowe dodawanie słodzika do mleka czekoladowego serwowanego w amerykańskich szkołach. Autor maila zwrócił również uwagę na jego osobiste doświadczenia z aspartamem – w czasach studenckich wypijał spore ilości napojów słodzonych tym związkiem, skutkiem czego zachorował na astmę i cierpiał na silne bóle głowy. Nawiązał również do swoich znajomych badaczy z Uniwersytetu Chicago, którzy powiedzieli mu, że w toku badań nad aspartamem doszło do poważnych uszkodzeń mózgu u myszy. Naukowcy zapewniali, że prędzej podaliby ciężarnej kobiecie sporą ilość alkoholu, niż łyk płynu słodzonego tym związkiem.

Wyciek maili potwierdza również liczne kontrowersje wokół dopuszczania aspartamu do obrotu. Okazało się członkowie komisji w zamian za pozytywne opinie na temat kontrowersyjnego związku otrzymywali lukratywne etaty w farmaceutycznych kartelach produkujących syntetyczne słodziki.

Na czym polega toksyczność aspartamu, wokół którego urosło tyle kontrowersji? Największym powodem do niepokojów są produkty jego metabolizmu w organizmie. Po spożyciu związek ten ulega rozkładowi do formaldehydu i kwasu mrówkowego, które powszechnie uznawane są związki rakotwórcze. Liczne badania na zwierzętach doświadczalnych przyniosły wyniki wskazujące na większe ryzyko wystąpienia chłoniaków, białaczek, nowotworów pęcherza moczowego oraz moczowodu. Jedno z badań, w którym codziennie przez okres kilku tygodni podawano myszom podskórnie aspartam przyniosło zatrważające wnioski. Myszy po iniekcji z aspartamem  umieszczane były w basenie, w którym znajdowała się ukryta platforma. Okazało się, że wstrzykiwanie myszom słodzika przełożyło się na  znaczne osłabienie koncentracji  oraz spore problemy z pamięcią. Pośmiertne badania mózgu myszy wykazały również wzrost enzymów stresu oksydacyjnego i tlenku azotu w neuronach mózgu wraz ze spadkiem glutationu i glukozy, co potwierdzało neurotoksyczność badanego związku.

 

2 thoughts on “WikiLeaks, BigPharma i biała śmierć

  1. Artykuł byłby jeszcze lepszy gdybyście dodali przypisy do danych badań, na które się powołujecie. Piszecie o nauce – piszcie naukowo 😉 trzymam za Was kciuki!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s