Kartele farmaceutyczne zabierają się za…psy!

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Żywienia zatwierdziła lek weterynaryjny, który zamiast leczyć, łagodzi…normalne instynkty zwierząt. Chlorowodorek deksmedetomidyny jest silnym lekiem anksjolitycznym, który ma zwalczać niepokój czworonogów spowodowanych hałasem.

boston-terrier-pup-1752894_1920.jpg

Cynizm i wyrachowanie koncernów farmaceutycznych nie zna granic. Zatwierdzenie leku psychotropowego w leczeniu lęku u psów potwierdza, że dla producentów leków istnieje tabletka na każdą dolegliwość, nawet tą najbardziej wyimaginowaną. “Rozszerzanie wskazań rejestracyjnych” objęło tym razem najlepszych przyjaciół człowieka.

Po raz kolejny normalny objaw okrzyknięto chorobą i nazwano ją “awersją do hałasu”. Celem koncernów są czworonogi źle znoszące głośne dźwięki. Czy niepokój spowodowany niespodziewanym dźwiękiem o dużym nasileniu nie jest normalnym mechanizmem obronnym, dotyczącym również ludzi?

Ankietowe badania wskazują, że co drugi właściciel psa wskazywał na “nienormalne” zachowanie psa pod wpływem hałasu. Podobnie jak w przypadku innej wyimaginowanej choroby – ADHD  nowozarejestrowany lek ma służyć w głównej mierze wygodzie właścicieli, a nie komfortowi czworonoga.

Chlorowodorek deksmedetomidyny  jest silnym i selektywnym agonistąreceptora alfa-2 adrenergicznego.Hamuje wydzielanie noradrenaliny (NA) z neuronów noradrenergicznych, blokuje odruch zaskoczenia przeciwdziałając pobudzeniu. Jak większość leków psychotropowych ww. lek cechuje się licznymi działaniami niepożądanymi – po jego wchłonięciu mogą wystąpić takie objawy kliniczne jak uspokojenie, depresja oddechowa, bradykardia, hipotensja, suchość w jamie ustnej oraz hiperglikemia. Obserwowano też arytmie komorowe.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s