Ta ustawa uderzy w kobiety ciężarne! Podpisz petycję do Premier RP!

Ministerstwo Zdrowia po kryjomu zmieniło ustawę o działalności leczniczej i zlikwidowało opiekę okołoporodową. Oznacza to, że prawa Polek spodziewających się dziecka nie będą chronione przez żaden dokument. Co w praktyce oznacza ta “dobra zmiana”?

baby-1531060_1280

Prace nad opracowaniem Standardów opieki okołoporodowej ruszyły w 2007r. z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia św. prof. Zbigniewa Religii. Powołał on zespół ekspertów złożony m.in. z lekarzy położników, neonatologów, położnych i organizacje pozarządowe, by wspólnie opracować wytyczne opieki okołoporodowej. Powstałe standardy zapewniały rodzącym komfort rodzenia w humanitarnych warunkach wolnych od zmedykalizowanych procedur. W dokumencie zwracano uwagę na prawo kobiet ciężarnych do aktywności w czasie porodu, wyboru dogodnej pozycji do parcia, możliwości chodzenia czy picia. Uznano również terapeutyczną rolę osoby bliskiej, a także podkreślono rolę pierwszego kontaktu matki z dzieckiem i karmienia piersią.

Niestety jak wiadomo obraz niektórych polskich “porodówek” jest daleki od ideału. Brak empatii, nieprzestrzeganie praw pacjentów czy planów porodu to w wielu placówkach nadal codzienność. Wielu ekspertów podkreślało jednak, że opracowanie standardów opieki okołoporodowej z roku na rok poprawiło znacząco warunki porodów fizjologicznych. Potajemne zlikwidowanie opieki okołoporodowej przełoży się na pogarszanie i tak kiepskich warunków opieki nad ciężarną. Zdaniem ekspertów z Fundacji “Rodzić po ludzku” kobieta pozbawiona będzie podstawowych praw:

“Chodzenie, swoboda przyjmowania wygodnych pozycji, możliwość korzystania z wanny lub prysznica, intymna sala do porodu, wybór sposobu parcia, możliwość picia w trakcie porodu, nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem po porodzie, wsparcie w laktacji będą zależały od decyzji konkretnego lekarza w konkretnym szpitalu” – alarmuje Fundacja “Rodzić po Ludzku”.

Źródło: Gazeta.pl

Likwidacja opieki okołoporodowej nastąpi w 2018r. Zdaniem resortu zdrowia opracowaniem procedur na “porodówkach” powinny zajmować się “towarzystwa naukowe”, a nie politycy.  Drugim dnem całej sprawy jest jednak fakt, że ustawę o działalności leczniczej zmieniono pod wpływem samorządu lekarskiego. Lekarze od lat zabiegali o to, by standardy opieki uchylić, a kobiety ciężarnej oddać wyłącznie pod opiekę “personelu medycznego”.

Zdaniem niektórych likwidacja standardów ma na celu wyłączenie z odpowiedzialności za jawne uchybienia czy błędy medyczne podczas porodów. Kobiety wobec których złamano prawa pacjenta nie będą mogły odwoływać się na żaden dokument.  Jak wiadomo obecnie kobiety mają wybór dotyczący niektórych procedur – znieczulenia, podawania oksytocyny czy decyzji o nacięciu dróg rodnych. Od 2018r. wraz ze zlikwidowaniem standardów opieki okołoporodowej może zdarzyć się, że głos rodzących kobiet nie będzie brany pod uwagę podczas porodów!

banner

Zachęcamy do podpisywania petycji do Premier RP Beaty Szydło ws. przywrócenia opieki okołoporodowej. Możecie tego dokonać na stronie Fundacji “Rodzić po Ludzku”.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s