Dzieci w sidłach psychiatrii

Od wielu lat nie słabną kontrowersje wokół najnowszych leków przecipsychotycznych i przeciwdepresyjnych stosowanych we współczesnej psychiatrii. Sceptycyzm wobec biologicznego modelu zaburzeń psychicznych w mózgu zatacza coraz szersze kręgi. Zainteresowanie mediów głównego nurtu sprawiło, że światło dzienne ujrzały nowe, zatrważające fakty, które kładą się cieniem na historię współczesnej medycyny. Najsmutniejsze jest to, że główną rolę w tym tragicznym spektaklu odgrywają…dzieci!

portrait-317041_1920

Dzieci zapadają na choroby psychiczne

Joseph B. szanowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Harvarda uważany był do niedawna za jednego z najznamienitszych psychiatrów dziecięcych na świecie. Kierując zespołem psychiatrów na Harvard Medical School i Massachusets General Hospital przekonywał świat nauki, że “afektywne zaburzenia dwubiegunowe” dotyczą również małych dzieci. Co więcej profesor był gorącym orędownikiem leczenia tych zaburzeń przy pomocy silnych antypsychotyków.

Badania profesora Josepha B. sprawiły, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba diagnozowanych u dzieci różnych zaburzeń afektywnych wzrosła niemal 40-krotnie! Wraz ze wzrostem “zachorowalności” nastąpiła agresywna ekspansja środków przeciwpsychotycznych stosowanych u najmłodszych. Profesor rekomendował podawanie tych środków nawet dwulatkom pomimo, że oficjalnie nie były one zarejestrowane do użytku u dzieci.

childrens-eyes-1914519_1920.jpg

Ciemniejsza strona…profesora!

W 2008r. świat obiegły druzgocące informacje – zespoły, którym przewodniczył profesor Joseph B. przyjęły w latach 2000-2007 łącznie 4,2 mln dolarów od producentów leków w zamian za pozytywne opinie dotyczące stosowania antypsychotyków u dzieci. Profesorowi przypadło z tego tytułu ok. 1,6 mln. Jeden z producentów risperidonu – bardzo silnego leku psychotropowego miał przekazać 700 tys. dolarów za na rzecz ośrodka badawczego kierowanego przez profesora w którym prowadzono badania nad jego skutecznością. Psychiatra dziecięcy miał również zapewniać, że poprowadzi badania tak, by ich wyniki wskazywały na wyższą skuteczność tego środka u dzieci w wieku przedszkolnym.

Skompromitowany profesor nigdy nie przyznał się do winy. Uważał, że przekazane przez koncern pieniądze na rozwój ośrodka badawczego nigdy nie miały wpływu ani na wyniki prowadzonych badań, ani na rekomendacje, które publikował. Mimo jawnego konfliktu interesów i narażenia zdrowia i życia najmłodszych nigdy nie poniósł odpowiedzialności karnej. Został jedynie dyscyplinarnie ukarany przez zawodowy samorząd.

Źrodła:

[1]http://pharmagossip.blogspot.com/2009/03/dr-joseph-biedermans-new-clothes.html

[2]http://blogs.nature.com/news/2011/07/harvard_scientists_disciplined.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s