Nieświadomi na haju

Dla wielu ludzi chorych psychiatrycznie lub neurologicznie leki zaordynowane przez lekarza są za każdym razem nową nadzieją – na siłę do codziennych obowiązków, na lepsze relacje z bliskimi czy namiastkę życiowego szczęścia. Przykład ropinirolu potwierdza tezę, że wiele leków zamiast pomagać wpycha człowieka w ślepy zaułek, z którego ciężko się wydostać.

mental-health-2211182_1920.jpg

Ropinirol jest agonistą dopaminy, której niedobór uważa się za przyczynę choroby Parkinsona. Innymi wskazaniami do stosowania tego leku są objawy pozapiramidowe i zespół niespojnych nóg (RLS). Wydawać by się mogło, że związek ten niesie pomoc wielu ludziom, którzy na codzień zmagają się z przeciwnościami choroby Parkinsona. Historia Didiera Jambarta pokazuje jednak, że za “chęcią niesienia pomocy” kryją się miliardy dolarów przychodów.

Didier Jambart jest dobrym mężem, normalnym ojcem dwójki dzieci i lokalnym społecznikiem. Zawodowo zajmuje się higieną i bezpieczeństwem jednostki wojskowej w Nantes, a w czasie wolnym pracuje jako wolontariusz w klubie piłkarskim. W pewnym momencie życia Didiera spotyka bardzo smutna diagnoza – zgłaszane lekarzowi drżenia rąk nie są chwilowym przesileniem, a objawem choroby Parkinsona. Neurolog bez wahania zapisuje mu – lek z ropinirolem, który szybko przywraca Didera do normalnego życia – drżenia ustają, a zaburzenia równowagi wydają się być łagodniejsze. Mężczyzna szybko zapomina o chorobie, jednak oddaje się internetowemu hazardowi. Granie na poważnie zaczyna od niewielkich kwot, by pod koniec swojej przygody z hazardem przegrać oszczędności życia. Równolegle uzależnia się od pornografii i zaczyna umawiać się z mężczyznami. W pracy łamie prawo i mając dostęp do poufnych danych wykrada numery kart kredytowych, by zdobyć środki na granie w internecie. Szukając pomocy trafia na adwokata reprezentującego fundację Rady Pomocy i Obrony Użytkowników Zdrowia, który uświadamia mu, że za jego zachowaniem może stać lek, który na co dzień łagodzi jego objawy neurologiczne.

photoshop-manipulation-2123207_1920.jpg

Adwokat uprzedza, że proces sądowy będzie trudny, długi i przypominać będzie walkę Dawida z Goliatem. Pomimo to Dider Jambert decyduje się na proces, żadając od producenta leku 100 tys. euro odszkodowania za zatajenie informacji o możliwych działaniach ubocznych na ulotce. Proces rusza w 2008r., kiedy to wygasa ochrona patentowa na lek oryginalny z ropinirolem. Po serii prób zdyskredytowania poszkodowanego i wmówieniu sądowi, że przyczyną niekonwencjonalnej zmiany zachowania były jego  wewnętrzne słabości. Sąd pierwszej instancji uznał koncern wprowadzający lek na rynek za winnego. W uzasadnieniu wyroku sąd oznajmił:

“(…)znane to było (przyp. red –  o ryzyku wystąpienia uzależnienia od gier czy seksu) społeczności naukowej jeszcze przed przepisaniem leku panu Jambartowi, stąd G*****, nie informując o tym w ulotce leku, wypuścił na rynek produkt wadliwy”.

tie-690084_1920

Koncern nie poddał się jednak kierując swoją apelację do sądu drugiej instancji, który jeszcze dotkliwiej ukarał producenta ropinirolu, przyznając poszkodowanemu 200 tys. euro odszkodowania.

Co ciekawe w Polsce lek oryginalny i jego generyki dostępne są nadal w obrocie. Co więcej lek ten jest refundowany z budżetu. O psychozach, skłonności do hazardu i uzależnieniu od seksu polska ulotka jednak nie mówi…

Źródła:

[1] http://leki.urpl.gov.pl/files/Requip_tablpowl_5mg.pdf

[2]http://www.dailymail.co.uk/health/article-2240249/Didier-Jambart-said-Parkinsons-drug-gay-sex-addict-awarded-160k-French-court.html

[3]http://abcnews.go.com/Health/parkinsons-disease-patient-wins-lawsuit-gay-sex-addiction/story?id=17839255

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s