Uwaga na penicyliny!

“Czy jest Pan/Pani uczulony/a na jakieś leki?” – ile razy każdy z nas słyszał takie pytanie w aptece czy gabinecie lekarskim? Zbyt pochopna odpowiedź może okazać się tragiczna w skutkach. Okazuje się, że alergia na leki dotyczy nawet 10% populacji. Penicyliny należą do jednych z najbardziej alergennych środków leczniczych. Wiedza na ten temat może komuś uratować życie.

thermometer-1539191_1920

Alergia na leki to nie działanie niepożądane!

Alergia na leki jest niespodziewaną i szkodliwą reakcją  w czasie stosowania leku w zalecanych dawkach. W odróżnieniu od działań niepożądanych, które są możliwe do przewidzenia reakcja alergiczna występuje nagle, ma ostry przebieg i stwarza zagrożenie dla życia. Cechą charakterystyczną polekowej reakcji układu immunologicznego jest ustępowanie dolegliwości po odstawieniu środka leczniczego. Do najczęściej uczulających leków należą antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe oraz środki kontrastowe stosowane w radiologii.

rash-356432_1920

Groźna penicylina

Penicylina należąca do tzw. antybiotyków betalaktamowych jest szczególnie alergennym środkiem leczniczym. U niektórych po godzinie od podania leku mogą wystąpić bóle, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, a w najgorszym przypadku zagrażający życiu zestaw objawów zwanych anafilaksją. Zdarza się, że ciężkie reakcje anafilaktyczne poprzedzone są objawami zapowiadającymi, takimi jak: świąd podniebienia, twarzy, dłoni, stóp, metaliczny smak w jamie ustnej, chrypka, niepokój, lęk, rumień. Najczęstszymi objawami są jednak odczyny skórne – osutka i pokrzywka z obrzękiem tkanek miękkich. Obrzęki pojawiają się najczęściej na twarzy (obrzęk wokół oczu lub warg). Niekiedy, w groźniejszych przypadkach, występują obrzęki gardła i języka z zaburzeniami połykania, zaburzeniami mowy (chrypka, bezgłos) lub brakiem powietrza spowodowanym ciasnotą w gardle. Jest to stan, w którym należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Co więcej po ekspozycji na penicylinę w przyszłości mogą pojawić się tzw. odczyny krzyżowe po podaniu innych antybiotyków o zbliżonej budowie do penicylin.

syringe-1973129_1920.jpg

Ignorancja szkodzi!

Jedynym i bardzo skutecznym sposobem potwierdzającym uczulenie na penicylinę jest test skórny przeprowadzany w poradni alergologicznej specjalizującej się w diagnostyce nadwrażliwości na leki. Pomimo doskonałych narzędzi diagnostycznych temat odczynów alergicznych po podaniu penicylin jest  przez część specjalistów bagatelizowany. W jednym z badań naukowcy zapytali 276 przedstawicieli zawodów medycznych niezwiązanych z alergologią ze szpitala Rochester Regional Health w Nowym Jorku o alergię na penicyliny. Tylko 58% z nich było świadomych istnienia takiej odmiany alergii, a 20% spośród nich prawidłowo zidentyfikowało osoby, które powinny być zakwalifikowane do testów skórnych. Wśród ankietowanych lekarzy 80% stwierdziło, że w ostatnim roku odesłano zero lub jednego pacjenta na diagnostykę w kierunku nadwrażliwości na beta-laktamy. Chociaż badanie było ograniczone do jednej sieci szpitalnej, jej wyniki sugerują, że duża liczba specjalistów medycznych nie zdaje sobie sprawy z najnowszych wytycznych dotyczących alergii penicylinowych. Więc następnym razem, gdy Twój lekarz zapyta o uczulenie, zażądaj skierowania na testy skórne – testy punktowe, testy śródskórne, testy płatkowe czy testy prowokacji z lekiem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s